מסלול נפוליאון

מסלול נפוליאון

לחצו על המפה להגדלה


ב-19 במרץ 1799 פתח נפוליאון עם כ-13,000 איש את המצור על עכו בירת ארץ ישראל דאז.

הלכה למעשה, מטרתו הייתה להשלים את כיבוש הארץ כדי לצרפה למאחז הקבע הצרפתי במצרים ולשבור בה את הזרוע היבשתית של הצבא הטורקי אשר נשלח לגרשו מזו האחרונה. לרשותו עמדו כחודשיים ימים, כי לאחר זאת נדרש לחוש חזרה כדי לקדם בחופי אלכסנדריה את נחיתת הזרוע הימית של הטורקים.

שש פעמים הסתערו הצרפתים בשצף קצף על חומות העיר אך ללא הועיל. תותחיהם, אשר נפרסו מול חומתה המזרחית, לא הצליחו להרוס את הבצורים, אשר הוקמו עוד ע"י דאהר אל עמר שליט העיר באמצע אותה מאה ומגיניה נסתייעו באדמירל הבריטי סדני סמית שהונחה להשקיע כל מאמץ במניעת נפילת עכו.

אי לכך השתתפו מלחי אוניותיו בקרב ההגנה ומהנדסו הבכיר, הקולונל הצרפתי פליפו, עמל ללא לאות לשיקום החומה, להוסיף על בצוריה ולהנחות את חפירת מנהרות הנגד למיטוט המנהרות הצרפתיות אשר בהן בקש נפוליאון לערער את מגדל הפנה הצפון מזרחית אותו הועיד כיעד מרכזי לכבוש ולהתפרצות ממנו.

הסיבה העיקרית לאי הבקעת החומות הייתה כי תותחנות המצור, אשר אותה נפוליאון שגר בירכתי אניות נשבתה כולה ע"י סמית והעלתה על ידו על החומות. לא זו בלבד שנפוליאון אבד במו ידיו את תותחיו הכבדים אלא שאלה סייעו להדיפתו.

נפוליאון לא אמר כאמור נואש ואף הצליח להקיף את העיר בשלוש חגורות מצור חפורות קונצנטריות שהפנימית שהגיעה עד לחפיר העיר, ובקרב ליד הר התבור השמיד את צבא הפחה של דמשק אשר שאף לחלץ את הנצורים.

נדמה היה כי נוצרו התנאים לכיבוש העיר כאשר הגיע ב- 6 למאי המשלוח המיוחל של תותחי מצור ממצרים. נפוליאון החליט לתקוף למחרת היום כי בו הגיע לנמל עכו צי חלוץ טורקי אשר החל מיד בהנחתת גייסות טריים ואמצעי לחימה שונים.

הפעם, התותחים עשו מלאכה טובה והגנרל לאן חדר העירה מבעד לפרצה שנורתה במרכז החומה המזרחית, אלא שלמרבה ההפתעה נתקל במערך פנימי אשר אותו הכשיר פליפו בהסתר החומה לכל אורך החזית המזרחית. הגייסות הצרפתיים לא נבנו לתגבור על מכשול נוסף ונהדפו באבדות רבות.

הקמת המערך הפנימי נעשה בסיועו של יועץ הפחה היהודי, השר חיים פרחי אשר ארגן את 8,000-9,000 תושבי העיר לשרותי עזר.

נפוליאון חש שלא יצלח לכבוש את עכו עם כוחותיו ההולכים ודלים ובעוד שמועד הנחיתה הטורקית קרב. ב- 20 למאי החל בדרכו חזרה למצרים ומשם לצרפת. חלום האימפריה במזרח נגוז. ואף על פי כן היה המסע לקו התחלה לכל ההתפתחויות העכשוויות באזורינו, לרבות התגבשות התנועה הציונית.


בחזרה למעלה
למפת עכו העתיקהלמפת עכו העתיקה בגוגל