מסלול חוצה עכו

מסלול חוצה עכו


לחצו על המפה להגדלה

 

 

הגן הקסום וחצר מצודת אל ג'זאר
גן פרטי של ארמון שליטי עכו בתקופה העות'מאנית. הגן צמוד ממזרח לארמון השליטים, מוקף חומות ושימש כגן למשפחת השליט בלבד. בתקופה הצלבנית שטח זה היה בשטח הרובע ההוספיטלרי, מסדר צבאי נזירי, שמעוזו העיקרי בעכו היה במקום זה.
עצי הפיקוס הגדולים בחצר נשתלו כנראה בתקופת המנדט הבריטי.
 
 
השוק הלבן
שוק מקורה ממוקם בכניסה לעיר ממערב לשער היבשה. בחזיתו המזרחית בנוי סביל גדול (מתקן שתייה) שסיפק מים לכל הבאים בשערי העיר. השוק נבנה לראשונה במיקום זה על ידי דאהר אל עומר שליטה הראשון של עכו. השוק נהרס בימי מצור נפוליאון בונפרטה על עכו ונבנה מחדש בראשית המאה ה-19.
 
 
נקודת פיצול
ניתן לבחור להמשיך למסגד אל ג'זאר או לשוק האטום.
 
 
מסגד אל ג'זאר
המסגד הראשי של עכו, נבנה על ידי אל ג'זאר (1801-1775). אחד המסגדים החשובים והיפים בארץ ישראל. בנוי במרכזה של חצר רחבת ידיים מסביב לה עשרות חדרי לימוד בהם שכנה מַדְרַסֶה (בית ספר גבוה ללימודי דת). עוד בחצר שעון שמש עתיק, מבנה הקבורה של אחמד אל ג'זאר ויורשו. המסגד בנוי מעל מאגר מים גדול (שאינו פתוח למבקרים). למרגלות מדרגות הכניסה למסגד מהרחוב בנוי מתקן טהרה בנוי שיש. מתקן זה נבנה על ידי שליט עכו סולימן בשנת 1814 לרגל סיום בניית אמת המים עכו כַּבְּרִי.
 
 
מוזיאון עוקשי
בעכו העתיקה, במבנה קמרונות עתיק מהתקופה העות'מאנית, נמצא מוזיאון עוקשי.
המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית לצד תצוגת הקבע מעבודותיו של האמן אבשלום עוקשי ז"ל, שהיה מהציירים הישראלים מהשורה הראשונה. את רוב שנותיו עשה האמן בעכו, בה הוא הקים את סדנת הציור שלו, שהפכה לאחר מותו, למוזיאון "עוקשי".
 
הסראיה 
מבנה השלטון (הפקידות הראשית) של העות'מאנים בעכו העתיקה. זהו מבנה מרשים סביב חצר מרכזית המשמש כיום כמתנ"ס קהילתי. המבנה העות'מאני בנוי ישירות על שרידי כנסיית יוחנן הקדוש, הכנסייה הראשית של המסדר ההוספיטלרי בעכו מהתקופה הצלבנית (המאה-13 לספירה). 
 
 
החמאם הטורקי – חמאם אל באשה
חמאם מפואר מהתקופה העות'מאנית שנבנה על ידי אל ג'זאר, שליט עכו בשנת 1781-2. החמאם נהרס ברעידת אדמה ונבנה מחדש בתחילת המאה ה-19. החמאם שימש את אזרחי העיר המוסלמים. בעיר יש עוד חמאם ציבורי נוסף ליד הנמל וחמאם פרטי יהודי ברובע היהודי ליד בית הכנסת בעיר העתיקה. לחמאם חדר הסקה תת קרקעי שחימם אגן מים גדול ממנו הוזרמו אדי מים חמים לחדר החם וחדרי הטיפולים של החמאם.
 
 
הבזאר הטורקי 
בזאר מקורה שנבנה בימי אל ג'זאר (1801-1775). שימש כשוק עירוני מקומי לטובת תושבי העיר ומבקריה, חלק ממרכז החיים העירוני השוקק של עכו בו שכנו זה לצד זה הבזאר, החמאם, הסראיה והמסגד. כאן קיבלו התושבים את כל צרכיהם בעיר מצד השלטונות.
 
 
השוק האטום
ממוקם בקצה המזרחי של  הבזאר הטורקי והיה חלק בלתי נפרד ממנו. לימים הוזנח חלק זה של הבזאר ושימש כמעבר צר וחשוך כחלק מסמטאות העיר העתיקה ומכאן שמו השוק האטום.
 
השוק 
רחוב חנויות מתפתל החוצה את העיר מצפון לדרום. שוק עירוני תוסס וצבעוני זה מהווה היום את מרכז חיי המסחר של העיר ובו חנויות דגים, אטליזים, חנויות תבלינים, ירקות, תמרוקיות וחנויות למזכרות.
 
 
בית כנסת הרמח"ל
רבי משה חיים לוצטו, חכם איטלקי, התיישב בעכו עם משפחתו בשנת 1743. אחד מחיבוריו החשובים היה הספר 'מסילת ישרים'. הוא נפטר בהיותו בן 36 בלבד ממגפה בעכו. לוצטו התיישב כפי הנראה ברובע היהודי בעיר בקרב קהילת סוחרים קטנה. ברובע אף בנו בית כנסת, אשר הוחרם על ידי דאהר אל עומר (1775-1750) בעת שהשתלט על העיר. היהודים קיבלו בניין חלופי שישמש להם כבית כנסת העומד על תלו עד היום.
 
בית פרחי
חיים פרחי היה בן למשפחת אמידים יליד דמשק (1760). הוא גויס על ידי אל ג'זאר שליט עכו להיות שר הכספים ויד ימינו. חיים היה אדם מוכשר אשר סייע רבות לפיתוח הכלכלה והשלטון העות'מאני בארץ ישראל. כיהודי לא אחת ייצג ותמך ביהודי עכו וארץ ישראל בפני השלטון וכונה 'שר היהודים'. חיים פרחי מונה לתפקידו בשנת 1790 והמשיך לשרת את השלטון שנים רבות לאחר מותו של אל ג'זאר, אך מוצאו היהודי היה לבסוף לרועץ לו ולמשפחתו. חיים פרחי נרצח על ידי עבדאללה שליט עכו ב-1820 וגופתו הושלכה לים.
 
 
המרינה נמל עכו
המרינה של ימינו ממוקמת בתחום הנמל העתיק של עכו העתיקה. ניתן לראות ממזרח לשובר הגלים הדרומי את מגדל הזבובים, מגדל השמירה העתיק של הנמל בקצה השובר הקדום. נמל עכו הוא הנמל החשוב ביותר בנמלי ארץ ישראל בעת העתיקה: הוא נבנה בתקופה ההלניסטית במאה ה-3 לפני הספירה ונשאר במתכונתו מאז ועד היום. נמל עכו שימש כשער הימי של ארץ ישראל. כאן נחתו כוחותיו של טיטוס ואספסיאנוס הרומאים בעת שבאו לדכא את המרד הגדול. בימי הביניים שימש נמל עכו כנמל מרכזי חשוב ביותר, אליו הגיעו ספינות מרחבי הים התיכון עמוסות בסחורה, לוחמים וצליינים עת שלטו הצלבנים (1291-1104) בעכו.
 
 
חאן אל עומדאן
חאן סוחרים עות'מאני שנבנה על ידי אל ג'זאר בשנת 1782. החאן בן שתי קומות בנוי סביב חצר מרכזית. בקומת הקרקע שכן בית המכס של הנמל ומחסנים ששימשו את הסוחרים. בקומה השנייה היו חדרים לאירוח. במקום זה שכן מבנה דומה בתקופה הצלבנית אך נהרס כולו. שמו נגזר משורות העמודים שמסביב לחצר הפתוחה, רובם עמודי גרניט בשימוש משני שנלקחו מאתרים ארכיאולוגיים כמו למשל קיסריה. בחזית הצפונית של החאן שולב בשנת 1906 מגדל שעון שהוקדש לעבדול חמיד השני, סולטן האימפריה העות'מאנית בשנת שלטונו ה- 30.
 
 
מנהרת הטמפלרים
הטמפלרים היו מסדר צבאי-נזירי אשר עסק בשמירה על צליינים שהגיעו מאירופה לארץ ישראל לבקר במקומות הקדושים. בקצה המערבי של המנהרה נבנתה המצודה המרכזית של המסדר בעכו.
המנהרה, שחלקה התחתון חצוב בסלע הטבעי וחלקה העליון בנוי אבני גזית, נמשכת מהמצודה הטמפלרית עד הנמל, מרחק 350 מ'. המנהרה שימשה כמעבר תת קרקעי אסטרטגי, שחיבר את המצודה עם הנמל.

 
חומות הים הדרומיות
החומות נבנו על ידי דהאר אל עומר בשנת 1750, עם חידוש ההתיישבות העירונית בעכו בתקופה העות'מאנית. החומות ניזוקו קשות בעת המצור הימי על צבא מוחמד עלי שליט מצרים שהשתלט על עכו בשנים 1840-1832. לאחר מצור זה שוקמו החומות.

בחזרה למעלה
למפת עכו העתיקהלמפת עכו העתיקה בגוגל