חאנים וארמונות

חאנים וארמונות

לחצו על המפה להגדלה

 

חאן א- שווארדה

החאן בחלקו המזרחי בנוי כחלק מחומות עכו הפונות למפרץ עכו נבנה כנראה בימי דאהר אל עומר. במאה ה-19 נבנה החאן סיבב חצר מרכזית במרכזה סביל (מתקן שתייה) וברכה להשקיית בהמות. החאן מוקף חניות בני קומה אחת, ממוקם סמוך לשער היבשה ושימש כשוק סיטונאי וחניות של בעלי מלאכה שונים. בפינתו הדרומית מזרחית משלב החאן מגדל קדום שנבנה בתקופה הצלבנית כיום המגדל נקרא בורג' אל סולטאן.
 
 
חאן אל פראנג'
חאן סוחרים ליד הנמל, בנוי בשתי קומות סביב חצר מרכזית. ממוקם על שרידי חאן סוחרים דומה שהתקיים במקום בתקופה הצלבנית חאן הוונציאנים. החאן הנוכחי נבנה החל מהמאה ה-16 ועד המאה ה-18. נקרא 'חאן הפרנקים' כיוון ששימש את נציגי הסוחרים הזרים שסחרו בנמל עכו בהם סוחרים איטלקים, צרפתים, הולנדים ואנגלים. בחלק הצפוני של החאן שוכנים כיום כנסיה ובית ספר של המסדר הפרנסיסקני. 

 
חאן א-שונה
חאן סוחרים שנבנה  על ידי דהר אל עומר, שליט בדואי בן הגליל שהשתלת על מסחר התבואות והכותנה ברחבי הגליל מרד בשלטון העות'מאני וקבע את בירתו בעכו. חאן זה נקרה 'חאן התבואה' ושמש את דהר אל עומר לריכוז התבואות לפני יצואם לאירופה. כאן שכן  הרובע הפיזאני בתקופה הצלבנית. בשער הכניסה לחאן ממזרח משולבת כתובת המציינת את שנת בניית החאן 1764 על ידי דאהר אל עומר.

 
חאן אל עומדאן
כיכר גנואה
כיכר ציבורית במרכזה מזרקה קטנה. כיכרות ציבוריות מאפיינות את מבנה העירוני של ערי ימי הבניים והערים במזרח התיכון. ערים אשר מחולקות לרובעים מגורים צפופים ומכונסים וכיכרות ציבוריות בינהם, בתקופה הצלבנית כיכר זו הייתה מפגש בין הרובע הטמפלארי מדרום והגנואזי ממזרח. המבנה הלבן בחלק המערבי של הכיכר הוא מקום קדוש לבהאים בו שהה מיסד הדת בהיותו כלוא בעכו במאסר בית במחצית השנייה של המאה ה19. 
 
ארמונות מלון האפנדי
בסוף המאה ה-18 ובמהלך המאה ה-19 זוכה עכו לתקופת פריחה כלכלית מחודשת. נמל עכו הפך נמל יצוא של סחורות כגון תבוארות כותנה שמן ועוד מצרכים מבוקשים מאד באירופה. עכו לאחר שעצרה על חומותיה את מסעו של נפוליון בונפרטה. זכתה לתהילה כעיר שלטון מרכזית בגליל האימפריה העות'מנית. בתחומה התיישבו סוחרים עשירים אשר בנו בנייני פאר (ארמונות). בנינים אלו רחבי ידיים בהם חדרי ארוח סלון מרכזי (דיוואן). המבנים רוצפו באריחי שיש מיובאים וברבים מהן שולבו תיקרות עץ מצויירות על ידי אומנים שהגיעו לעכו מתורכיה ואירופה. כיום נפתח במקום מלון בוטיק יחודי.
 

בחזרה למעלה
למפת עכו העתיקהלמפת עכו העתיקה בגוגל