המסלול הקלאסי

המסלול הקלאסי

 

המצודה ההוספיטלרית (אולמות האבירים)
מבנה רחב ידיים זה נחשף כבר בשנות השלושים של המאה העשרים בימי המנדט הבריטי. מאז נערכו בו חפירות ארכיאולוגיות בשנות השישים ובמהלך 20 השנים האחרונות מתבצעות במקום חפירות ארכיאולוגיות, עבודות שימור ופיתוח תיירותי שבעקבותיהם הוכרזה עכו כאתר היסטורי לשימור מורשת התרבות העולמית. המצודה שימשה כמפקדה הראשית של המסדר ההוספיטלרי בעכו במאה ה-13. מסדר זה היה מסדר צבאי בינלאומי עם רכוש, עוצמה והשפעה רבה בארץ ישראל בתקופה הצלבנית. המבנה בנוי בשתיים עד שלוש קומות סביב חצר מרכזית. במצודה התגוררו ראש המסדר ובית הדין העליון (אבירים רבי מעלי מפקדי המסדר 10-15 אבירים ). כמו כן, היו במבנה מחסנים, חדרי אוכל וחדרי כינוסים ששימשו את כל אבירי המסדר בעכו בחיי היום יום. מדרום למצודה עמדה הכנסייה הראשית של המסדר, כנסיית סנט ג'ון. כיום עומד במקומה מבנה הסראיה העות'מאנית.
 
 
החמאם הטורקי – חמאם אל באשה
חמאם מפואר מהתקופה העות'מאנית שנבנה על ידי אל ג'זאר, שליט עכו בשנת 1781-2. החמאם נהרס ברעידת אדמה ונבנה מחדש בתחילת המאה ה-19. החמאם שימש את אזרחי העיר המוסלמים. בעיר יש עוד חמאם ציבורי נוסף ליד הנמל וחמאם פרטי יהודי ברובע היהודי ליד בית הכנסת בעיר העתיקה. לחמאם חדר הסקה תת קרקעי שחימם אגן מים גדול ממנו הוזרמו אדי מים חמים לחדר החם וחדרי הטיפולים של החמאם.
 
מוזיאון עוקשי
בעכו העתיקה, במבנה קמרונות עתיק מהתקופה העות'מאנית, נמצא מוזיאון עוקשי.
המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית לצד תצוגת הקבע מעבודותיו של האמן אבשלום עוקשי ז"ל, שהיה מהציירים הישראלים מהשורה הראשונה. את רוב שנותיו עשה האמן בעכו, בה הוא הקים את סדנת הציור שלו, שהפכה לאחר מותו, למוזיאון "עוקשי".
 
השוק 
רחוב חנויות מתפתל החוצה את העיר מצפון לדרום. שוק עירוני תוסס וצבעוני זה מהווה היום את מרכז חיי המסחר של העיר ובו חנויות דגים, אטליזים, חנויות תבלינים, ירקות, תמרוקיות וחנויות למזכרות.
 
בית כנסת הרמח"ל
רבי משה חיים לוצטו, חכם איטלקי, התיישב בעכו עם משפחתו בשנת 1743. אחד מחיבוריו החשובים היה הספר 'מסילת ישרים'. הוא נפטר בהיותו בן 36 בלבד ממגפה בעכו. לוצטו התיישב כפי הנראה ברובע היהודי בעיר בקרב קהילת סוחרים קטנה. ברובע אף בנו בית כנסת, אשר הוחרם על ידי דאהר אל עומר (1775-1750) בעת שהשתלט על העיר. היהודים קיבלו בניין חלופי שישמש להם כבית כנסת העומד על תלו עד היום. 
 
מנהרת הטמפלרים
הטמפלרים היו מסדר צבאי-נזירי אשר עסק בשמירה על צליינים שהגיעו מאירופה לארץ ישראל לבקר במקומות הקדושים. בקצה המערבי של המנהרה נבנתה המצודה המרכזית של המסדר בעכו.
המנהרה, שחלקה התחתון חצוב בסלע הטבעי וחלקה העליון בנוי אבני גזית, נמשכת מהמצודה הטמפלרית עד הנמל, מרחק 350 מ'. המנהרה שימשה כמעבר תת קרקעי אסטרטגי, שחיבר את המצודה עם הנמל.

בחזרה למעלה