המסלול היהודי

המסלול היהודי

 

5000 שנות היסטוריה – מאברהם אבינו ועד ימינו אנו
 

בצפונה של המדינה, לחוף הים התיכון, שוכנת עיר קסומה, בעלת מרקם תרבותי עשיר ומגוון אשר לה היסטוריה עתיקת יומין- זו היא עכו.
עכו, הנה עיר חשובה אשר עברה תהפוכות רבות ושלטונות שונים, אך לאורך כל ההיסטוריה ההתיישבות היהודית לא פסקה ממנה.
בתלמוד הירושלמי נכתב כי כאשר הגיע המבול לחופי עכו ציווה אלוהים: "עד כה תבוא ולא תוסיף" (פראפרזה לנאמר בספר איוב ל"ח, י"א: "וָאֹמַר--עַד-פֹּה תָבוֹא, וְלֹא תֹסִיף"). וכפי הנראה מכאן מקור השם: עד כה=עכו.

 

עכו הייתה שער הכניסה לארץ ישראל, בזכות נמלה הטבעי, וזכתה לכך שגדולי ישראל רבים עלו דרכה וגרו בה. אברהם אבינו, אבי האומה, מבקר בעכו בדרכו מחרן לארץ ישראל. יונתן ושמעון החשמונאים נלחמים ביוונים בשערי העיר בקרבות גבורה.

 

בתקופה הרומית יושבים בעיר תנאים ואמוראים וביניהם: רבן גמליאל הרוחץ בבית המרחץ של אפרודיטי ורבי אבא המנשק את סלעי עכו.

 

בתקופה הצלבנית, מגיעים "ראשונים" רבים וביניהם: הרמב"ם, הרמב"ן, רבי יחיאל מפריז יחד עם 300 רבנים  ובעלי התוספות.

 

במאה ה – 18 העות'מנים כובשים את העיר, ובתקופת שלטונם היישוב היהודי פורח ומגיעים ה"אחרונים" וביניהם: רבי חיים בן עטר, הרמח"ל, רבי נחמן מברסלב, ועוזרו היהודי הנאמן של אל-ג'אזר - רבי חיים פרחי.

 

בראשית המאה ה- 20 מקבלים הבריטים את המנדט על א"י, ואוסרים במצודת עכו את לוחמי המחתרות, אשר נלחמו בגבורה להקמת מדינת ישראל וממשיכים להילחם בתוך כותלי הכלא ומצליחים לצאת ממנו במבצע פריצה נועז.

 

במלחמת השחרור, במבצע בן עמי, משתחררת העיר מידי השלטון הזר, וזוכה לריבונות עצמאית.

 

במהלך הסיור נהלך בסמטאות הקסומות של העיר, ונקשיב לאבנים המספרות את אירועי העבר:
נילחם יחד עם החשמונאים אל מול המצביא היווני, נטבול עם רבן גמליאל בבית המרחץ, נשוט בימה של עכו עם ניקנור (שהיה מצביא בממלכה הסלאוקית בתקופת מרד החשמונאים), נסייר בשווקים הייחודיים של העיר ונתבסם מריחות התבלינים והמאכלים, נבקר בבית כנסת הרמח"ל, נפרוץ את כותלי הכלא עם אסירי המחתרות ונסיים בשחרורה של העיר במלחמת העצמאות.


בחזרה למעלה
למפת עכו העתיקהלמפת עכו העתיקה בגוגל

לפרטים נוספים והזמנות:

מדרשת הגליל המערבי
04-9918867
052-3230156 (ציפי)

פקס: 1-534-9918867

דוא"ל:
Misrad.mgm@gmail.com