מוזיאון עוקשי לאמנות

מוזיאון עוקשי לאמנות

בעכו העתיקה, בצמוד לאולמות האבירים, במבנה קמרונות מצולבים עתיק מהתקופה העות'ומאנית, נמצא מוזיאון המציג תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית לצד תצוגת הקבע מעבודותיו של האמן אבשלום עוקשי ז"ל (1916 – 1980). אמן זה היה, ללא ספק, אחד הציירים הישראלים החשובים ביותר והטביע היטב את חותמו על האמנות הארצישראלית. את רוב שנותיו עשה האמן בעכו בה חי, יצר והקים את סדנת הציור שלו שהפכה לאחר מותו ל"מוזיאון עוקשי לאמנות" במטרה להנחיל את מורשתו האמנותית לדורות הבאים. עוקשי שימש מורה לציור ברוב בתי הספר בעכו. כמו כן לימד בחוג לאמנות של אוניברסיטת חיפה בשנותיה הראשונות. נושאיו הראשונים מושרשים בטבע ובמציאות האנושית והרוחנית בארץ ושואבים מן המקורות עליהם גדל בבית סבו.

 


אבשלום עוקשי היה מעמודי התווך של תנועת "אופקים חדשים", קבוצת האמנים שהתארגנה בארץ אחרי מלחמת השחרור והציג בכל התערוכות שהציגה הקבוצה. את יצירותיו ניתן לראות בחלק המוקדש לתצוגת הקבע שבמוזיאון על שמו ושהוקם לזכרו בעיר העתיקה של עכו. בנוסף, בחלקו האחר של המוזיאון מתקיימות תערוכות מתחלפות – אף הן  של אמנות ישראלית בת זמננו. במהלך השנים הוצגו תערוכות של אמנים ישראליים מובילים ביניהם: יגאל עוזרי, עופר ללוש, יחיאל שמי, מנשה קדישמן, שמואליק כץ, טלי אמיתי-טביב, עזריאל קאופמן, נחום גוטמן ועוד רבים וטובים. המוזיאון מנהל דיאלוג קבוע עם אמנים הנמנים עם ממשיכי דרכו של עוקשי ועם תלמידיו ומציג מעבודותיהם בכל הזדמנות. 

 

 

 

 

אדם, תבנית, נוף

האמנים רותי סגל ויוסי לובלסקי

התערוכה הינה דיאלוג או דואט חזותי על נופי ארץ ישראל והיא מתפתחת בשני צירים מקבילים ובשתי שפות, שונות זו מזו, של של שני יוצרים מוכשרים ואוהבי טבע. על בסיס חלוקה זו, ניתן לראות בתערוכה התייחסויות שונות לאותם נופים ולאותה ארץ. נוף טבעי, פראי, נוף בנוי, גבולות מרחבים ושדות


זה למעלה ממאה שנים ,מראשית הציונות, חלום ההתיישבות והבניה, עוטף את ישראל בכסות של בטון, ברזל וזכוכית. "נלבישך שלמת בטון ומלט / ונפרוש לך מרבדי גנים" כמילותיו של נתן אלתרמן, ששרנו בחדווה בילדותנו מבלי לרדת לסוף הרעיון. מאז ועד היום כל פיסת אדמה היא "עתודת נדל"ן" מסנוורת ומרבדי הדשא הסינטטי, נפרשים ל"מדשאות" בחצרות הבתים עם הגגות האדומים ובמעגלי התנועה בערים וצובעים ירוק את האדמה ואת האספלט.  האם נוף הארץ היפה הזו, כפי שציירוה ציירים רבים, יישאר צרוב בתודעתנו רק כזיכרון רחוק?

דימויה של ארץ-ישראל התנ"כית, האידיאית, וגם זו העכשווית, הניבטת אל מול חלון ביתם של שני האמנים המציגים בתערוכה, מקבל ביטוי בעבודות הנוף הבראשיתי, הפראי, ההדור והנשגב: הרים נישאים, צמחייה פראית, מרחבים אינסופיים, לרוב בעלי טקסטורה רבגונית ותאורה קונטרסטית, המתמזגים עם שמיים, שמש וענן תוך שימוש רב בסמלים: הצבר, הזית, התאנה והאלון כסמלי ילידות ולצידם הברוש והאורן שמייצגים את הציונות,את התקומה ואת המודרניות. בעבודות גדולות המימדים של לובלסקי המציגות אדמה מעובדת כהמשך ישיר ל"טבע נשגב" או ליישוב מקומי קיים, מדגישה קומפוזיציה הרמונית את האופן האורגני שבו משתלב נוף רחב ופתוח - במבט מפוכח, מדוקדק ובלתי מתפשר. הוא מצייר באותו אופן נופים גדולים וטורח על כל ציור חודשים ארוכים עד שהם מגיעים לכלל שלמות. בתערוכה מוצגים שלושת הציורים שיצר בתקופה האחרונה

מתוך ראיון שערכתי עם יוסי:

"...במקביל, התפישה שלי היא ליצור ציורים גדולים שתחושת הצופה בהם תהיה דומה ככל האפשר כחוויה בקנה מידה אנושי.... נקודת המגוז שקיימת בציורים שואבת אותנו פנימה כמעין מגנט שקשה להסיח את מחשבתנו לגבי האופק. בחירת ציורי הם השראה מנקודות מבט בעמק כמי שמחובר לאדמה ונהנה מההשתנות ומהמכלול של הטבע הסובב. דרך ההתבוננות בטבע אני לומד להבין את היחסים המתבטאים בטונליות של קומפוזיציית הצבעים והטבע על בד הציור".

 

ברוש

 

 

סגל

 

 

רישום עץ

 

 

כתבה מידיעות עכו

 

* לצפייה  בתערוכות שהתקיימו בעבר במוזיאון היכנסו  דף הבית > מסלולים ואתרים > אתרים מומלצים > מוזיאונים > התערוכות האחרונות שהוצגו במוזיאון עוקשי.

 


בחזרה למעלה
למפת עכו העתיקהלמפת עכו העתיקה בגוגל

שעות פתיחה

קיץ 

ימים א'-ה', שבת וחג

9:30-18:00

ימי ו' וערב חג

9:30-17:00

 

חורף

ימים א' עד ה', שבת וחג

8:30-16:00

יום ו' וערבי חג

8:30-15:00

 

הקופה נסגרת שעה לפני סגירת האתר.